O Bratislave

TOP 10 V BRATISLAVE

Ak plánujete výlet do hlavného mesta, určite by ste nemali vynechať tieto TOP pamiatky a atrakcie, ktoré robia Bratislavu výnimočnou. Prejdite sa Bratislavou od historickej Starej radnice až po moderné UFO. Bez návštevy týchto turistických atrakcií sa z Bratislavy jednoducho neodchádza. Niektoré z nich sú úplne zadarmo alebo za prijateľný poplatok, pričom môžete využiť aj zľavnené vstupné. Najlepšie však urobíte ak si zakúpite Bratislava CARD. Nielenže, budete Bratislavou cestovať zadarmo, ale získate aj mnohé iné výhody a zľavy.

1.BRATISLAVSKÝ HRAD

Pôvodne sídlo panovníkov, dnes symbol Bratislavy a sídlo Historického múzea. Z jeho 47 metrov vysokej korunnej veže, kde sa kedysi uchovávali kráľovské korunovačné klenoty, sa ponúka nádherný výhľad nielen na mesto, ale aj na susediace krajiny.

 

2.KATEDRÁLA SV. MARTINA

Gotický trojloďový kostol z 15. storočia, bývalý korunovačný chrám. Pripomienkou týchto slávnych čias je pozlátená replika korunovačnej koruny osadená na vrchole katedrálnej veže vo výške 85 metrov a vážiaca 150 kg.

 

3.Stará radnica


Pôvodne sídlo mestskej samosprávy, od roku 1868 sídlo Múzea mesta Bratislavy, najstaršieho múzea na Slovensku. Po zdolaní úzkych schodov vedúcich na jej 45 metrov vysokú vežu sa Vám naskytne nádherný panoramatický výhľad na Staré mesto.

 

4.PRIMACIÁLNY PALÁC

Klasicistický palác z 18. storočia, kde po víťazstve Napoleona v bitke pri Slavkove podpísali zástupcovia francúzskeho a rakúskeho cisára dohodu, ktorá vstúpila do dejín ako Prešporský mier. V súčasnosti je galerijnou expozíciou uchovávajúcou unikátnu zbierku 6 anglických tapisérií zo 17. storočia a sídlom primátora hl. mesta SR.

 

5.MICHALSKÁ BRÁNA

Jediná zachovaná brána mestského opevnenia zo 14. storočia. Z hornej terasy jej 51 metrov vysokej veže si možno vychutnať očarujúci výhľad na Bratislavský hrad a Staré mesto. Vo veži sa nachádza Múzeum zbraní.

 

6.GRASSALKOVICHOV PALÁC

Rokokový letný palác z 18. storočia bol v minulostí známy bohatým spoločenským životom, koncertoval tu aj slávny Joseph Haydn. Od roku 1996 je sídlom prezidenta Slovenskej republiky.

 

7.MODRÝ KOSTOLÍK

Secesný Kostol sv. Alžbety zo začiatku 20. storočia je charakteristický svojou modrou farbou. Vyznačuje sa detailným prepracovaním fasády s častým použitím mozaiky. Je obľúbeným miestom sobášov a krstov.

 

8.SLAVÍN

Najväčší vojnový pamätník v strednej Európe je vďaka svojej výške 52 metrov jednou z dominánt mesta. Je tu pochovaných 6845 vojakov Sovietskej armády padlých pri oslobodzovaní Bratislavy počas druhej svetovej vojny.

 

9. SYNAGÓGA

Synagóga bola postavená v kubistickom slohu v rokoch 1923 – 1926 podľa plánov architekta Artura Szalatnaia-Slatinského. Stála expozícia Židovského komunitného múzea inštalovaná na prvom poschodí budovy je pre verejnosť prístupná počas letnej sezóny.

 

10.UFO

Jedinečná vyhliadka na pylónoch Mosta SNP vo výške 95 metrov s úžasným výhľadom na mesto a dohľadnosťou až 100 km. Ponúka najkrajší západ slnka v Bratislave v kombinácii s kulinárskym zážitkom.

 

ĎALŠIE TIPY:

Hrad Devín

Hradná ruina týčiaca sa na vysokom brale nad sútokom riek Dunaja a Moravy patrí k najvýznamnejším historickým a archeologickým lokalitám v strednej Európe. Navyše ponúka očarujúcu prírodnú scenériu s neopakovateľným výhľadom.

 

Schöne Náci

Slávny bratislavský excentrik, ktorý tu žil v prvej polovici 20. storočia a svojou eleganciou a dobrosrdečnosťou bol neodmysliteľnou súčas – ťou koloritu bratislavského korza a jeho kaviarní.

 

Čumil

Bronzová postava muža vykúkajúceho z kanála je nepochybne najfotografovanejšou sochou v meste.

 

Pasáž Mateja Kréna

Jedinečný projekt inštalovaný v Pálffyho paláci (GMB) dosahuje ilúziu nekonečného priestoru vytvoreného kombináciou kníh a zrkadiel. Inštalácia bola ocenená mnohými svetovými odborníkmi, vizualizácie a fotografie boli publikované v najvýznamnejších svetových magazínoch o výtvarnom umení.

Viac informácií o Bratislave nájdete na www.visitbratislava.com.